פייסבוק בדרך למטה והיא לוקחת איתה הרבה עסקים קטנים

הצניחה במניית Meta (לשעבר פייסבוק), שעליה כולם מדברים בימים האחרונים, אכן מעניינת ומרתקת. כלכלנים, אנשי שיווק ואנשי הייטק רבים מנתחים את מצבה של חברת Meta ומנסים להבין מה יעלה בגורלה לאור ירידת הערך המשמעותית הזו. ככל הנראה, מטא לא תיעלם מהשוק בזמן הקרוב – יש לה לא מעט נכסים בקנה מעבר לפייסבוק, כמו אינסטגרם ו-WhatsApp, ומוקדם מדי להספיד אותה.

אבל Meta היא לא העניין כאן – אלא פייסבוק עצמה, הרשת החברתית המדשדשת. פייסבוק איתנו כבר כל כך הרבה שנים, שהיא הפכה לחלק בלתי נפרד מהנוף האינטרנטי הקבוע שלנו. אבל האמת היא שמדובר ברשת חברתית בירידה חדה – רשת שסובלת מהמון בעיות של פגיעה בפרטיות, תכנים אלימים, קיצוניות סהרורית ועוד. הקהל המבוגר אולי עדיין שם בחלקו, אבל הקהל הצעיר עזב את פייסבוק מזמן, והוא מרכז את תשומת הלב שלו ברשתות כמו אינסטגרם וטיקטוק. מאז 2019, חלה ירידה של 13% בשימוש של נערים ונערות בפייסבוק בארה"ב, והתחזיות היא שהשימוש שלהם ימשיך לצנוח בשנים הקרובות. בני 20-30 השתמשו בפייסבוק פחות גם כן – ירידה של 4%. האחוזים האלה אולי לא נשמעים משמעותיים, אבל כשבוחנים יותר לעומק את מה שמתרחש בפיד של פייסבוק, אפשר להבין שרמת הפעילות של הגולשים ברשת ירדה משמעותית.

מניית מטא

עסקים קטנים שממקדים את רוב מאמצי השיווק שלהם בפייסבוק סובלים מהשינויים והבעיות בפייסבוק באופן מיוחד. אם פעם היה מספיק להשקיע כמה מאות שקלים בקמפיין ולקבל תוצאות לא-רעות, הרי שהפעילות הנמוכה של המשתמשים בפייסבוק מקטינה את היעילות של קמפיינים ממומנים. גם העובדה שפייסבוק גרמה לכך שתכנים של עמודים מסחריים יופיעו פחות בפיד (כדי שתשלמו יותר על פרסום), פוגעת באפשרות ובסיכויים של עסקים קטנים להגיע לקהל היעד שלהם ולהריץ קמפיינים איכותיים.

אפשר לראות את ההצפה של הפרסומות הירודות של עסקים קטנים בפייסבוק – טקסטים עילגים, תמונות גרועות וטרגוט שאין לו קשר למציאות. לפייסבוק לא אכפת שהקמפיין שלכם גרוע. להיפך, זה רק יגרום לכם להשקיע עוד ועוד כסף, בניסיון לקבל תוצאות סבירות. וכך, עסקים קטנים מבזבזים כסף יקר וחשוב על פרסום לא יעיל, שהאפקטיביות שלו רק הולכת ויורדת עם הזמן.

מי שלא השכיל לעבוד עם ערוצי שיווק נוספים והסתמך על פייסבוק בלבד – נמצא בבעיה קשה. בלי קשר לירידה או לעלייה של רשת חברתית כזו או אחרת, עסק קטן לא יכול להרשות לעצמו לשווק ולהסתמך רק על ערוץ אחד, בייחוד לא ערוץ שבו התוכן לא שייך לא ולא בשליטתו. אתר אינטרנט צריך להיות העוגן המרכזי של כל עסק קטן – מכיוון שרק שם יש לכם שליטה מלאה על התכנים ועל המתרחש, ואתם לא תלויים בחסדים של רשת חברתית עם חוקים תמוהים ובעייתיים. באמצעות ניהול אתרים איכותי (כולל קידום במנועי חיפוש), אפשר להשיג תוצאות מעולות לטווח ארוך, ללא תלות באופנתיות ובירידה או בעלייה של פייסבוק, טוויטר או כל רשת אחרת.

הטרנד החם: קבוצות בפייסבוק

הפן הקהילתי, למרות הכל, ממשיך להיות די חזק בפייסבוק. למעשה, אם תיכנסו לפיד שלכם, תגלו שרוב הפעילות בו מגיעה מאחד האלמנטים המשמעותיים בפייסבוק – קבוצות. פייסבוק מלאה בקבוצות גדולות וקטנות, רוחשות פעילות בכל תחום שתוכלו להעלות על הדעת – מבעלי חיים ואוכל ועד איסוף רהיטים ישנים מהרחוב. לאחרונה בוצעו מספר שינויים בדרך שבה פועלות הקבוצות. כך למשל, כל אחד יכול כעת להצטרף לקבוצות פומביות, וההצטרפות לא מצריכה אישור מנהל קבוצה. פייסבוק גם מעודדת את הפעילות בקבוצות באמצעים שונים, וניתן לראות עלייה בכמות החברים בקבוצות השונות.

שיווק בקבוצות פייסבוק יכול להיות אפקטיבי, אבל חלק ניכר מהקבוצות לא מאפשרות פרסום, ואף חוסמות משתמשים המנסים לפרסם את העסק שלהם בקבוצה. בנוסף, המשתמשים נמצאים בקבוצה בגלל תחום עניין מסוים ומתוך רצון לנהל דיונים ופעילות עם אנשים שיש להם תחומי עניין דומים. אף אחד לא רוצה להיכנס לקבוצה שבה יש זרם בלתי פוסק של פרסומות. בעלי עסקים קטנים רבים, המנסים לשווק בעצמם בפייסבוק, עושים את הטעות הזו שוב ושוב – הם נכנסים לקבוצה, לא משתתפים בה באמת ולא מהווים חלק מהקהילה, ומנסים לפרסם את העסק שלהם בלי לתרום שום דבר בעל ערך לקבוצה. לרוב, פעילות כזו אינה אפקטיבית ואף עלולה לגרום לחסימה מהקבוצה. במילים אחרות – אין מתנות חינם ואין שיווק ופרסום חינם. אם אתם רוצים לפרסם בפייסבוק, תצטרכו להשקיע סכומי כסף לא מבוטלים, ובכלל לא בטוח שהתוצאות יהיו משביעות רצון.

פייסבוק בדרך למטה, והיא לוקחת איתה הרבה עסקים קטנים. אם יש לכם עסק שמסתמך בצורה משמעותית על פרסום בפייסבוק, מומלץ לכם לעצור, לחשב מסלול מחדש, ולמצוא ערוצי שיווק נוספים. אתם אולי לא מונפקים בבורסה, אבל אין סיבה שתיתנו לפייסבוק לקלקל עבורכם את השורה התחתונה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *