טעויות פיננסיות

6 טעויות פיננסיות נפוצות של עסקים קטנים

השאלה "למה עסקים קטנים נכשלים" היא מורכבת, אבל אין ספק שטעויות פיננסיות וניהול שגוי של כספים הן גורם חשוב ומכריע בניהול עסק קטן, ומהוות סיבה מובילה לכך שעסקים קטנים רבים נסגרים, לעתים זמן קצר לאחר תחילת הפעילות. הנה כמה טעויות שעסקים קטנים עושים בקשר לכסף:

לא חוסכים לשעת חירום

לכל עסק קטן או יזם צריך להיות קצת כסף נזיל בצד למקרה חירום ולתקופה של אפס הכנסה. לפעמים מדובר במכשיר שהתקלקל בעסק ועלות התיקון גבוהה, לפעמים המצב לא מדהים וההכנסות קטנות מההוצאות וכו'. כשיש קצת כסף בצד, אפשר להישען עליו במקרה חירום. בלי כרית פיננסית כזו, העסק יכול להיסגר.

לא משתמשים בשירותי ראיית חשבון מקצועיים

אפילו בישראל כבר אפשר להגיש מסמכים ודו"חות שנתיים לרשויות המסים באמצעות האינטרנט. לא צריך ללכת למשרדים הממשלתיים ולחכות שעות בתור. העובדה הזו מקלה מאוד על העבודה עם רשות המסים, אבל זה לא אומר שאתם צריכים לעשות הכל לבד. עוסק פטור אולי יכול להגיש דו"ח לבד, אבל עוסק מורשה בוודאי לא יכול להרשות את זה לעצמו. מעבר לאי-דיוקים או טעויות שאתם עלולים לעשות בדו"ח השנתי, למשל, רואה חשבון או יועץ מס טובים יכולים בהחלט לסייע לעסק שלכם לעבוד נכון פיננסית. זאת ועוד – הזמן שלכם גם כן שווה כסף. הכנת דו"ח שנתי או הצהרת הון לוקחת זמן, וסביר להניח שבחשבון פשוט תגלו שיותר משתלם לשכור שירותים של אשת מקצוע בתחום הפיננסי.

לא מנטרים את השיווק הדיגיטלי

קל מאוד להרים קמפיין באינסטגרם או פייסבוק, ולפעמים עסקים קטנים פשוט שוכחים ממנו. כך יוצא שאתם מעבירים הרבה כסף לגוגל או למטא, אבל לא מתעלים את הכסף הזה ולמעשה זורקים אותו לפח. ניהול השיווק הדיגיטלי דורש ניטור צמוד של המודעות, הביצועים שלהן וכמובן – מתן מענה מהיר ללידים שמגיעים. אם לא תשימו לב, פשוט תפסידו כסף.

אובדן שליטה בהוצאות

יש לא מעט הוצאות שהן מוכרות לצרכי מס, אבל הן עדיין הוצאות – כסף שיוצא מהכיס שלכם (אלא אם כן אתם חברה בע"מ). תקורה, הוצאות שוטפות, הוצאות משתנות, שכר לעובדים – חייבים לשים לב לכל אלה, במיוחד בתקופה בה המחירים עולים, ולהתאים את התנהלות העסק לפי הצורך. כשההוצאות עוברות רף מסוים, וההכנסות לא עולות באותה מידה, אתם נכנסים להפסד.

לא גובים חובות

גביית חובות היא בעיה ידועה וקשה עבור עסקים קטנים בישראל. לפעמים מדובר על סכומים קטנים יחסים, ואז בעלי העסקים פשוט מחליטים לוותר על הגבייה ולהמשיך הלאה – וחבל. לרשות כל עסק קטן עומדים כמה אמצעים בסיסיים לגביית חובות, כמו הוצאה לפועל ותביעות קטנות. בתביעות קטנות, למשל, אפשר להגיש את התביעה אונליין בקלות רבה, במחיר נמוך (וכמובן לכלול את הוצאות המשפט בסכום שאתם מבקשים לקבל). אם חייבים לכם כסף – אל תוותרו. זה גם חשוב להתנהלות הפיננסית של העסק, וגם עניין עקרוני.

קיצוץ שגוי בהוצאות

ברור שלא צריך לבזבז כסף סתם, אבל יש גם מקומות שבהם אסור לחסוך. למשל – כוח אדם איכותי או אנשי מקצוע שיעניקו שירות לעסק שלכם. למשל, ניהול אתר המכירות שלכם, צריך להתבצע על ידי אשת מקצוע ולא באופן עצמאי – על מנת שתוכלו להפיק ממנו את המקסימום. ניהול אתר עצמאי יכול לחסוך לכם כסף נקודתית, אבל בטווח הארוך הרבה יותר נכון ומשתלם להעסיק אנשי מקצוע בתחומים שבהם אתם לא מומחים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *