מכירת מוצרים באיביי – מדריך למתחילים

מדריך מכירה באיביי

Photo by: 401(K) 2012 (CC BY-SA 2.0)

מכירת מוצרים באיביי היא דרך טובה לייצור הכנסה נוספת – בין אם אתם עסק קטן שרוצה להתרחב לחו"ל ולהגיע לקהל מגוון יותר, ובין אם אתם מעוניינים באופציה של עבודה מהבית.

עם זאת, כמו כל זירה אינטרנטית או מסחרית, כדאי מאוד להבין את חוקי המשחק לפני שמתחילים למכור ב-eBay. כתבנו עבורכם מדריך שכולל טיפים ועצות ומסביר איך כדאי למכור באיביי, ממה צריך להיזהר ולמה צריך לשים לב. המדריך הוא בסיסי וכללי, ונועד למוכרים בתחילת הדרך. בהמשך, נכתוב מדריכים מתקדמים יותר.

התחילו בקניות

למרות שאיביי הפכה להיות זירה די ידידותית למוכרים עם השנים, עדיין מומלץ להכיר אותה קודם כל מצד הקונים. רכשו כמה מוצרים פשוטים שאתם צריכים, ונסו להבין איך לקוחות פוטנציאליים עשויים להגיע למוצרים שאתם רוצים למכור, איך כדאי לכתוב את תיאור המוצר, מדוע מוכרים מסוימים מצליחים יותר מאחרים וכו'. למדו את מערכת הפידבקים והמכשולים העומדים בפני המוכרים.

בנוסף, כדאי מאוד לקרוא את תנאי השימוש של איביי, ולהבין מה מותר ומה אסור למכור, ומתי אתם עלולים להיות מחויבים בהשבת כספו של הקונה. איביי היא מערכת שנוטה להגן על הקונים יותר מאשר על המוכרים, וכדאי לשים לב לכל הפרטים הקטנים לפני שמנסים למכור מוצרים באתר.

פתחו חשבון PayPal

יש באיביי כל מיני אפשרויות תשלום, אבל בפועל, האפשרות הסבירה היחידה היא באמצעות חשבון פייפאל. חשבון זה מאפשר לכם לקבל תשלומים מכל העולם תמורת עמלה קטנה, ודרכו אתם יכולים גם לקנות או להחזיר כסף ללקוח בלתי מרוצה. ניתן להעביר כסף מחשבון פייפאל לחשבון הבנק שלכם, תמורת עמלה.

מה כדאי למכור באיביי?

אחד המכשולים העיקריים העומדים בפני שיווק גלובלי, הוא עלויות המשלוח בדואר, שאף עלו באופן חד בתקופה האחרונה. לכן, ברוב המקרים, משתלם יותר לנסות למכור מוצרים קלי משקל או קטנים, שעלות המשלוח שלהם נמוכה יחסית. אם מדובר במוצרים נדירים ומבוקשים במיוחד, סביר להניח שהקונים יסכימו לשלם את עלויות המשלוח, אולם כדאי לקחת בחשבון שאתם כמעט אף פעם לא לבד – תמיד יהיו עוד מוכרים שמציעים מוצרים כמו שלכם, ואם מחיר המשלוח שלכם גבוה משמעותית, הקונים יעדיפו לרכוש במקום אחר.

איך להציג את המוצר?

  • תמונות: מומלץ שלא להשתמש בתמונה גנרית או קטלוגית של המוצר, שלרוב לא משדרת אמינות. צלמו את המוצר באיכות טובה מכל זווית רלוונטית. ודאו שהתמונה חדה ולא מטושטשת, ומציגה את צבעי המוצר בצורה מדויקת ככל האפשר. נסו לצלם על משטח בעל צבע אחיד, ובתנאי תאורה טובים. למעוניינים, eBay מציעים מדריך לצילום תמונות מוצרים.
  • תיאור מפורט: תארו באופן מדויק ואמין את המוצר. הימנעו מסופרלטיבים מיותרים ומופרעים, ואל תשתמשו באותיות גדולות כדי לצעוק את איכויות המוצר. כדאי להדגיש את התכונות המובילות של המוצר, לציין איך אפשר להשתמש בו ולהציע מוצרים נלווים אם זה רלוונטי. ציינו את מצב המוצר (חדש, משומש במצב טוב, משומש מיועד לחלקים בלבד, לא עובד בכלל וכו'). היו כנים ואל תכתבו מידע כוזב או דו משמעי – זה רק יכול להכשיל אתכם בהמשך ולפגוע במוניטין שלכם כמוכרים. שימו לב לניסוחים ולשגיאות כתיב. אם אתם לא יודעים לכתוב היטב באנגלית, הסתייעו באיש מקצוע כמו מתרגם או עורך תוכן.
  • אינפורמציה: איביי מציעה שדות שונים שכדאי למלא עם מידע רלוונטי על המוצר. למשל, אם אתם מציעים ספר למכירה, תוכלו לציין את שפת הספר, ההוצאה, שנת ההדפסה וכו' – מעבר למידע שתוכלו לכתוב באופן חופשי בתיאור המוצר. הזינו כמה שיותר אינפורמציה מדויקת לגבי המוצר – כך תסייעו לקונים פוטנציאליים למצוא אתכם. הזינו את שנת הייצור, מספר קטלוגי, ארץ ייצור וכל פרט רלוונטי אחר.
  • כותרת: אורך הכותרת באיביי מוגבל, ומומלץ לנצל אותו לטובת תיאור מדויק וקולע של המוצר, ולא לסופרלטיבים מיותרים כמו Rare, Amazing ושאר תארים. ניתן לשלב מילות מפתח שעשויות להיות רלוונטיות, כדי לעזור לרוכשים באיתור המוצר. למשל – אם אתם מוכרים משהו הקשור לדת היהודית, אפשר לציין את המילה Judaica בכותרת.

משלוח ואריזה

משלוח איביי אריזה

Photo: Beck Gusler (CC BY-SA 2.0)

שקלו את המוצר כשהוא ארוז ועטוף, ובדקו מה מחיר המשלוח בדואר ישראל או שירותים כמו FedEx לחבילה במשקל שאליו הגעתם. כדאי לעגל קצת למעלה, על מנת לקחת בחשבון אריזה כבדה יותר או תוספת קטנה במחיר, במידה שהשקילה שלכם לא מדויקת. שימו לב שבאיביי ניתן להזין מחירי משלוח שונים עבור חלקים שונים בעולם. כך למשל, מחיר שילוח לאירופה לרוב יהיה זול יותר ממחיר שילוח לארה"ב או אוסטרליה.

אם אתם מתכוונים למכור כמות גדולה של מוצרים, ודאו שיש ברשותכם חומרי אריזה מתאימים – מעטפות מרופדות, קלקר או פצפצים לאריזה, נייר עטיפה, טושים לסימון וכתיבה, נייר דבק וכו'. אם אתם מוכרים מוצרים שבירים, כדאי לעטוף ולארוז אותם בצורה קפדנית ואף מוגזמת – משלחי הדואר נוהגים להעיף חבילות ממקום למקום בלי אבחנה, וחבל שהמכירה שלכם תיכשל בגלל חוסר זהירות של עובד דואר בישראל או במקום אחר בעולם.

שימו לב שאיביי מאפשרת לכם למנוע מכירה למדינות מסוימות. מאחר שאנחנו מתגוררים בישראל, כדאי להשתמש באופציה זו כדי לחסום מדינות ערביות שונות, שממילא לא ניתן לשלוח אליהן.

Buy it Now או מכירה פומבית

אפשרות ה"קנה עכשיו" מוצעת באיביי תמורת עמלה, והופכת אתכם, הלכה למעשה, לחנות וירטואלית כלל עולמית. אם אתם מוכרים מוצרים זולים, ולא מעוניינים לשלם עמלה נוספת, בחרו באפשרות המכירה הפומבית. עם זאת, קחו בחשבון שמכירה פומבית עלולה שלא להניב לכם את המחיר הסופי הרצוי. אם אתם לא בטוחים באיזו דרך לבחור – נסו למכור חלק מהמוצרים בשיטה אחת, וחלק בשיטה השנייה.

תמחור מוצרים באיביי

בדומה למה שכדאי לעשות לפני שקונים – גם לפני שמוכרים יש צורך בביצוע סקר שוק והבנת טווח המחירים של המוצרים שאתם מעוניינים למכור. בסופו של דבר, המטרה היא להרוויח, אולם אם מוצר דומה או זהה לשלכם נמכר ב-5 דולרים, אתם לא יכולים למכור אותו ב-10 דולרים. באיביי, אחד השיקולים העיקריים של הקונים הוא מחיר זול, ולרוב הם יבחרו באפשרות הזו, בהנחה שהניקוד של המוכר לא נמוך מדי. ייתכן שבתחילת הדרך תרצו למכור מספר מוצרים במחירי הפסד, רק כדי להתחיל לצבור מוניטין, מכיוון שרוב הקונים לא ירכשו ממוכר שאין לו פידבקים בכלל. אם לא משתלם לכם למכור במחירי השוק – ותרו או מצאו מוצרים רלוונטיים אחרים. בכל מקרה, מדובר בשוק דינמי ודי פרוע. מוצרים ואופנות באים והולכים, וכדאי להיות מוכנים לשינויים.

התכוננו לאכזבות

איביי הוא שוק ענקי, עם מיליוני קונים ומוכרים. לא פשוט להתבלט ולהצליח בזירה הזו – יש צורך בהרבה סבלנות, נסיונות חוזרים ונשנים וצבירת מוניטין שתסייע לכם בהמשך. עקבו אחרי המכירות שלכם, ונסו להקיש מהן – אילו מוצרים נמכרים טוב יותר, איזה תיאורים תפסו את עיני הגולשים, היכן היתה מלחמה על מוצר במכירות הפומביות שלכם ואיפה נכשלתם.

3 מחשבות על “מכירת מוצרים באיביי – מדריך למתחילים”

  1. הכתבה מאד מבהירה ומסבירה לאדם שזו הפעם הראשונה רוצה למכור באמצעות אתר האי-ביי….כמובן שדרושה לי אינפורמציה נוספת "להעיז" אבל התחלה טובה ללא ספק !!!!תודה רבה
    לילי

  2. קראתי ונהניתי, אני ממש מתחיל בתחום.
    מאד אהבתי את "6 סוגים של לקוחות שאתם לא צריכים", התאים למחשבה שכבר ישבה אצלי בראש על לקוחות גדולים (מפעלים) שמשלמים בשוטף + 90 ואף פעם לא משלמים בזמן (הכל כך מאוחר) שנקבע אלא תמיד מאחרים עוד וצריך להתקשר ולהזכיר להם ולקבל מהם כל מיני תירוצים על "מורשה חתימה שיהיה רק בשבוע הבא…", באמת עדיף לא להתעסק עם כאלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *