רשות המסים ממליצה לשנות החישוב המאוחד

נהוג לומר שלא כדאי לערבב עסקים ומשפחה, אולם המציאות בעולם העסקים הקטנים נראית קצת אחרת. במקרים רבים, העסק הוא משפחתי, או ששני בני הזוג עובדים בו יחד. בישראל נהוגה שיטת חישוב מס עבור העסק, שנקראת "חישוב מאוחד". מדובר בסעיפים בפקודת מס הכנסה לפיהם בעת קביעת שיעור המס לעסק, מאחדים את הכנסות בני הזוג העובדים ביחד באותו עסק או חברה וממסים את ההכנסה המאוחדת תחת שמו של בן או בת הזוג. בשל כך, נוצר חיוב מס גבוה יחסית, שיכול להגיע עד 50 אלף שקל בשנה, מה שמגדיל את עול המסים על עסקים קטנים. חיפוש פשוט בגוגל מראה כי עסקים רבים ניסו להילחם בסעיפים אלה בבתי המשפט, אולם פסיקה של בג"צ קבעה בסופו של דבר, כי ניתן לשנות את המצב רק באמצעות חקיקה.

לפני הבחירות, נשלחו שומות רבות לזוגות חייבים, אולם יו"ר ועדת הכספים דאז, משה גפני, ביקש ממס הכנסה להקפיא את ההליכים עד אחרי הבחירות, כדי לנסות ולשנות את החקיקה בנושא. כעת אומר מנהל רשות המסים, משה אשר, כי ימליץ לשר האוצר להקים ועדה מיוחדת לבחינת נושא החישוב המאוחד.

בכנס לשכת יועצי המס בישראל מחוז תל אביב, אמר אשר: "חשוב לייצר חקיקה מתחשבת. אני ער לצעקה הציבורית. החישוב המאוחד והנפרד הוא אחד הנושאים הבוערים ואני ממליץ לשר האוצר להקים ועדה מקצועית, בה יישבו נציגי הלשכות, ויבחנו את נושא החישוב המאוחד והנפרד, תעשה צדק ותכניס שיווי משקל נכון".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *