עצמאית בהריון? דמי לידה מופחתים, תשלומי מס מוגדלים והיעדר תמיכה סוציאלית

ניהול אתרי אינטרנט

בניתם אתר מרשים ואתם לא רואים תוצאות? האתר צונח בגוגל? האתר איטי או נתקע? הלקוחות לא מגיעים? הגיע הזמן לניהול אתרים מקצועי.

אין חדש בכך שעצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל מקופחים באופן משמעותי לעומת שכירים בכל הקשור לזכויות סוציאליות. דמי אבטלה, ימי מחלה וחופשות הם דברים שבכלל לא קיימים בלקסיקון של עצמאים. ואם את אישה עצמאית, שבמקרה רוצה להביא ילד לעולם – הקיפוח יימשך גם במהלך ההיריון והלידה.

"דמי הלידה שמספק הביטוח הלאומי אינם משקפים בדרך כלל את ההכנסה החודשית הסטנדרטית שלהן, אלא הכנסה נמוכה בהרבה שנובעת מחישוב מורכב ובעייתי. כך קורה שכ–43 אלף נשים בישראל, עצמאיות בגילי הפריון – 20 עד 40 – סובלות, או צפויות לסבול, מדמי לידה מופחתים.

הקיפוח בזכויות של עצמאיות לעומת שכירות אינו נגמר בדמי הלידה הנמוכים. עצמאיות, מתברר, משלמות במקרים מסוימים יותר מס על דמי הלידה לעומת שכירות, מכיוון שהן נדרשות להגיש למס הכנסה דו"ח הכנסות שנתי. שכירות אינן נדרשות לכך, ולא תמיד המעסיק עושה בעבורן תיאום מס שנתי. המנגנון פועל לרעתן של עצמאיות, רק אם בחישוב שנתי הן שומרות על הכנסה חודשית שמחויבת במס.

תחום נוסף שבו עובדות עצמאיות מקופחות לעומת שכירות הוא טיפולי פוריות. בעוד חוק עבודת נשים מגן על שכירות בזמן הריון – הן מפני פיטורים והן מפני הרעת תנאים – וגם בזמן טיפולי פוריות, הרי שלעצמאיות אין כל חוק להישען עליו."

לקריאת הכתבה המלאה

תגיות: , , , ,
נושאים: חקיקה ממשל ואכיפה, כל המאמרים, מן העתונות, עסקים קטנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*