6 טעויות שעסקים קטנים עושים בניהול הכסף שלהם

לא קל להתנהל עם כסף בשנת 2023 – האינפלציה עדיין דוהרת, השוק לא ברור, הריביות עולות ויש הרבה מאוד סימני שאלה בשוק העבודה, שמשפיעים על כולנו. אם אתם בעלי עסק קטן, סביר להניח שהמציאות שלכם מסובכת אפילו יותר. באקלים פיננסי בעייתי, חשוב במיוחד להקפיד על עבודה נכונה וניהול נבון של העסק שלכם. הנה כמה טעויות פיננסיות שעסקים קטנים עושים, ומומלץ להימנע מהן.

לא משלמים מיד חשבונות וחובות (ומסתבכים)

תופתעו כמה קלה האצבע על ההדק בכל הקשור לעיקול חשבונות בנק או סנקציות אחרות, שכמעט כל רשות או חברה יכולה להטיל עליכם, במיוחד אם יש לכם חוזה מולה. שלמו את החשבונות שלכם בזמן (ואפילו לפני הזמן) והיפטרו מהמטלה המעיקה הזו. כך גם לא תשכחו לשלם, לא תצברו חובות עם ריבית ובוודאי לא תגיעו למצב שבו מעקלים לכם את חשבון הבנק. רוב הרשויות והחברות מאפשרות היום לקבל את החשבון במייל במקום בדואר – זוהי אופציה עדיפה שגם תמנע מהחשבון ללכת לאיבוד בדואר ולגרום לכם לשלם יותר בלי סיבה ממשית.

מחכים לרגע האחרון עם המסים

אתרי הממשלה השונים, ובכלל זה אתרי רשויות המסים, נוטים ליפול ולא להיות זמינים – במיוחד בתקופות עומס (סביב ה-15 לחודש, כאשר כולם מדווחים על המסים שלהם). בהחלט יכול לקרות מצב שבו האתר לא זמין ב-15 לחודש, או שזה נופל על שבת, ואז עובר הסופ"ש ושוכחים… בקיצור, הבנתם את הקונספט. סביר להניח שכבר ב-1 לחודש אתם יודעים כמה מסים אתם צריכים לשלם ב-15 לחודש. אין סיבה לחכות עם זה, הכסף ממילא ייצא לכם מהכיס, וכל עוד לא מדובר על מיליונים שמייצרים לכם ריבית מדהימה בבנק, אין סיבה לחכות עד הרגע האחרון. שלמו יום-יומיים לפני המועד האחרון וזכו בקצת שקט נפשי.

לא נעזרים באנשי מקצוע כמו רו"ח, יועצת מס או עורך דין

אנשי מקצוע עולים כסף. אנשי מקצוע טובים עולים הרבה כסף. טעויות פיננסיות שנגרמות בגלל חוסר ידע וחוסר הבנה יעלו לכם הרבה יותר בטווח הבינוני והארוך. גם אם אתם לא צריכים רו"ח כדי לנהל את היומיום הפיננסי שלכם, ואפילו מדווחים על מסים בעצמכם, אתם צריכים רו"ח או יועצת מס בשביל הדו"ח השנתי, הצהרות הון ולפעמים צריך עורך דין, כמו למשל במקרים של עסקות פיננסיות מורכבות. אל תחסכו על אנשי מקצוע ואל תנסו לעשות הכל בעצמכם.

עבודה בלי חוזה כתוב ומקדמה

למרות לקחים כואבים וסיפורים רבים על אי הבנות, התחמקות מתשלום ושאר צרות, יש עדיין הרבה פרילאנסרים שעובדים בלי שיהיה מסמך כתוב מול הלקוח (חוזה, הצעת מחיר), ומתחילים לעבוד בלי מקדמה. אין שום סיבה להסכים לעבוד על בסיס שיחת טלפון או אפילו פגישה. זה מקור לצרות, אי הבנות והסתבכויות של פרויקטים, ולעתים גם הסתבכויות משפטיות. זה לא עניין של אמון בינאישי (טוב, זה גם עניין של אמון), אלא עניין של תיאום ציפיות, הבהרה של תהליכים וקביעת מסגרות זמן ונפח עבודה. אל תעבדו בלי חוזה כתוב. לקוח מסרב לשלם מקדמה? ותרו עליו והמשיכו הלאה. זה ממילא לקוח שאתם לא רוצים, ומתכון בדוק לצרות בהמשך הדרך. טיפ למתקדמים: כשמדובר בסכומים לא גדולים, דרשו את כל הכסף מראש כתנאי לתחילת עבודה.

עבודה בשוטף

לא, אין הצדקה לעבוד בשוטף. אתם לא בנק ואין זה מתפקידכם לספק קווי אשראי לחברות ועסקים אחרים. אתם מספקים שירות, ומשלמים לכם מיד עם האספקה (ומקדמה לפני שמתחילים). זהו. אין כוכבית, אין הסתייגויות, אין אופציה אחרת.

אין לכם קרן חירום

לא משנה כמה ההתנהלות הפיננסית שלכם נבונה, תמיד יש סיכוי מסוים שהכל יידפק. תאונה, אסון כלשהו, משבר פיננסי מתמשך, לקוחות שפתאום מחליטים לעזוב אתכם – הכל יכול להיות, ובזמן קצר מאוד אתם עלולים למצוא את עצמכם ללא כסף לניהול השוטף של העסק, וללא כסף לניהול חיי היומיום שלכם. קרן חירום של לפחות שלושה חודשים ללא הכנסה היא חובה לכל בעל עסק קטן. המהדרין מחזיקים קרן כזו ל-6 חודשים. לא יודעים כמה הוצאות יש לכם בכל חודש? גם זו טעות קריטית של בעלי עסקים קטנים. פתחו קובץ אקסל והתחילו לרשום כל שקל שאתם מוציאים בחודש בעסק, כולל הקפה שאתם שותים בבוקר. מובטחת לכם הפתעה (וסיכוי גדול שהיא לא תהיה נעימה במיוחד).

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *