הליך קבלת רישיון עסק יקוצר משמעותית

קבלת רישיון עסק

הכנסת אישרה את חוק רישוי עסקים דיפרנציאלי ‑ אישור שאמור להקל על הליכי רישוי עסקים. החוק החדש צפוי לקצר מאוד את הליך קבלת רישיון עסק, ולהאריך את תוקף הרישיון.

עסקים יסווגו על פי קבוצות סיכון רגולטרויות: עסקים מסוכנים פחות יזכו לרגולציה מקלה. לדוגמה, קיוסקים, מכוני שטיפת רכב וחנויות פרחים יוכלו לקבל רישיון עסק תוך 21 ימים בלבד, במקום 10 חודשים כמו היום; מספרות ומכוני יופי יוכלו לקבל רישיון זמני תוך 21 יום, ורישיון קבוע אחרי 6 חודשים (כולל ביקורת); מסעדות ובתי קפה יוכלו רישיון זמני תוך 49 יום, ורישיון קבע תוך חצי שנה.

תוקף רישיון העסק יוארך עבור חלק מהעסקים. כך למשל, מועדוני ריקודים, פאבים וקייטרינג, יצטרכו לחדש את הרישיון רק כל 5 שנים, ולא כל שנה, כפי שנדרש מהם כעת. מכוני יופי ומספרות יקבלו רישיון ל-10 שנים במקום 5 שנים. מסעדות, בתי קפה ושאר עסקי מזון ובתי מלון יקבלו רישיון שתוקפו לעשור, במקום שלוש שנים בלבד כעת.

"המאמץ העיקרי זה להוריד את הרגולציה. יש רגולציה עודפת בישראל, בפתיחת עסקים בכלל ובעסקים קטנים בפרט", כך אמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון המסכם בוועדת הפנים של הכנסת.

כ־100 אלף עסקים ייהנו מהרפורמה. עסקים יקבלו רישוי במסלול ירוק מהיר ונטול ביורוקרטיה, כשהליך רישוי העסקים הקטנים והבינוניים יעבור לשיטת תצהיר. בעל העסק יידרש רק להצהיר על עמידה בדרישות, מבלי להמתין לביקורות ולאישורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *