איך לנהל עסק קטן במינימום עצבים?

ניהול עסק רגוע

ניהול עסק יכול להיות עניין מתיש ומרגיז. מה שבטוח, לא מדובר במשימה שכל אחד יכול לעמוד בה, ולכן רוב האנשים עדיין מעדיפים להיות שכירים.

לא סביר לצפות שהכל יילך חלק כל הזמן, לא משנה מה אתם עושים בחיים. חלק מההפרעות והתקלות לא בשליטתכם, ומי שמנהל עסק צריך ללמוד להתמודד עם בלת"מים, אתגרים ושינויים בלתי פוסקים.

עם זאת, בעזרת התנהלות נכונה וסבירה, אפשר בהחלט למזער את העצבים והבעיות. הנה כמה טיפים על ניהול עסק רגוע (יחסית):

אני לא זמין

פעם היו שעות שבהן המשרד פתוח, והלקוחות היו יכולים להתקשר. אם היום נגמר, הם פשוט היו מחכים ליום שלמחרת. טלפונים סלולריים ובעיקר אמצעי תקשורת כמו ווטסאפ ושלל תוכנות מסרים מיידיים, גורמים לציפייה מוטעית וחצופה, כאילו בעל עסק צריך להיות זמין 24 שעות ביממה. הבה ונכיר בעובדות – רובנו לא עוסקים בתחומים שכוללים מצבי חירום והצלת חיים, ולכן אין שום סיבה לענות ללקוח בשעה 11 בלילה – אלא אם כן הגדרתם מראש שמדובר בשעת עבודה.

כשמגיעות שעות המנוחה שלכם – נוחו. התנתקו ככל האפשר, ואל תרגישו חובה לענות לכל מצלצל או מטריד אקראי. אם תלמדו להפריד בין שעות העבודה ושעות המנוחה, תוכלו לנהל אורח חיים מסודר ורגוע יותר, ותהיו יעילים יותר בשעות העבודה שלכם.

Timing is Everything

תזמנו בצורה חכמה את השיחות היוצאות שלכם ושליחת המיילים ללקוחות. למשל, אל תשלחו מייל עדכון או שאלות בדיוק לפני שאתם הולכים לאכול ארוחת צהריים או להוציא את הילד מהגן. דוגמא נוספת: לא כדאי להתקשר ללקוח בדיוק חמש דקות לפני שאתם נכנסים למקלחת – כששיחה של כמה דקות הופכת להיות סאגה של שעה.

תעדפו ערוצי תקשורת

יש מי שמעדיף לשוחח בטלפון, יש מי שאוהב צ'אט ויש מי שמעוניין לתקשר בעיקר במייל. אתם צריכים להחליט מה ערוץ השיחות העדיף עליכם – ולכוון את הלקוחות שלכם אליו. אם אתם לא רוצים לדבר עם אנשים בווטסאפ, אתם לא חייבים. הסבירו ללקוחות שהם יכולים להשיג אתכם במייל ובטלפון – שני אמצעי תקשורת מספקים בהחלט. אם אתם מעדיפים לדבר בטלפון ולא להתכתב, הציגו את הטלפון שלכם בצורה בולטת באתר ועודדו את הגולשים להתקשר, תוך שאתם מצניעים את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם (אם כי מוטב לא להעלים אותה לחלוטין).

תעדו כל מילה

הטלפונים החכמים מספקים היום שלל אפשרויות להקלטת שיחות נכנסות ויוצאות באמצעות אפליקציות. זוהי דרך מצוינת לשמור תיעוד של התנהלות עסקית (כבעלי עסק וגם כצרכנים) ולהציג הוכחות במקרים של סכסוכים או התדיינות משפטית. שמרו אימיילים ותכתובות אחרות עם הלקוחות שלכם בצורה מסודרת. אין לדעת מתי תצטרכו את המידע, ועצם השמירה שלו תעניק לכם יכולת לעבוד בצורה מאורגנת ואף שקט נפשי מסוים.

אל תהיו דחיינים ועמדו בדד ליין

אם לא תספקו את החומרים או הסחורה בזמן, הלקוח יתעצבן, ובצדק. כשאתם דוחים משימות לרגע האחרון, אתם מכניסים את עצמכם ללחץ ומסתכנים באי-עמידה בזמנים. הקפידו להיות אלה שמגיעים בזמן, שולחים בזמן ומספקים בזמן. אם הלקוח מתמהמה, זו כבר בעיה שלו ולא שלכם.

שמרו על הכסף שלכם

חסכו בצורה אגרסיבית ככל הניתן. אל תשתוללו עם הכסף וזכרו שכבעלי עסק, ההכנסה שלכם משתנה כל הזמן. דאגו לכרית ביטחון של מזומנים לטובת תקופות ללא עבודה, ותוכלו לישון הרבה יותר טוב בלילה.

אכלתם משהו היום?

כל עוד אתם לא מצילים ילדים רעבים באזורי אסון (וגם אם כן) – אין סיבה שתזניחו את עצמכם ובריאותכם. הקפידו לאכול מזון איכותי וטוב בארוחות מסודרות, ושמרו על הכושר והבריאות באמצעות פעילות גופנית בשעות הפנאי. זכרו: Mens sana in corpore sano – נפש בריאה בגוף בריא!

צילום: clement127

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *