זול, מהיר, איכותי – תבחרו שניים

זול מהיר איכותי

אמרה עממית טוענת שאי אפשר לקבל הכל בחיים. כנראה שזה נכון, לפחות עבור האדם הממוצע. בעולם העסקי זה נכון שבעתיים – תמיד יש צורך לעשות פשרות, לבצע שיקולי עלות-תועלת ולעתים לקבל החלטות קשות ולוותר על דברים מסוימים.

עסקים מכל הסוגים נתקלים בלקוחות שלא מבינים את העובדה הפשוטה הזו – ורוצים לקבל חבילה מושלמת של השילוש הקדוש – זול, מהיר ואיכותי. ובכן, המציאות האפורה היא ברורה – אי אפשר. בניהול עסקים, קוראים לזה "משולש ניהול הפרויקטים", וצריך לבחור שניים מהאלמנטים האלה, בהתאם למהות הפרויקט או העסקה.

מדוע? פשוט מאוד: האפשרויות המתוארות בשילוש הקדוש הזה, באות אחת על חשבון השנייה. הבה נפרק את השלישייה הזו לזוגות, ונראה למה:

זול ומהיר

לפעמים קוראים לזה גם Quick and Dirty. וזה בסדר, יש פרויקטים שצריכים לעמוד במהירות על הרגליים, אין הרבה זמן ואין הרבה תקציב – אבל משהו חייב להתרחש. ולכן, מרימים פרויקט מהיר וזול. פרויקט כזה לא יכול להיות איכותי במיוחד, שכן חייבות להיעשות פשרות, על מנת לעמוד בלוח הזמנים הצפוף. אם מדובר באתר אינטרנט, למשל, ייתכן שהוא לא יהיה מעוצב בצורה ייחודית, לא יתוכנתו בו פיצ'רים מיוחדים וכן הלאה. אבל, הוא יהיה זמין לגולשים, יכיל את המידע שהם צריכים וישמש את החברה הלחוצה בזמן, עד שהיא תוכל להקים משהו שיתאים יותר לצרכים ארוכי הטווח שלה.

מהיר ואיכותי

זמן שווה כסף. אם מישהו מבקש מפרילאנסר לעזוב הכל ולהרים במהירות פרויקט איכותי, שדורש הרבה הקפדה על פרטים – הוא לא יכול לבקש את זה בזול. הפרילאנסר צריך להזניח לקוחות אחרים שלו, לשנות את לוח הזמנים שלו ולהזדרז עם הפרויקט, תוך הקפדה על סטנדרטים גבוהים. זה יהיה יקר, אבל אם ייבחר בעל המקצוע המתאים, זה יהיה שווה את ההשקעה.

איכותי וזול

מי שעובד בזול, כנראה גם לוקח את הזמן שלו ולא יזדרז לספק את התוצר, כי הוא צריך לעמוד בסטנדרטים גבוהים במיוחד ואולי גם ללמוד דברים חדשים תוך כדי התהליך, על מנת להשלים את הפרויקט. אם כך, המוצר הסופי יהיה איכותי, הוא גם לא יהיה יקר במיוחד, אבל זה ייקח זמן. אם זמן שווה הרבה כסף, אולי כדאי לבחון אפשרויות אחרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *