5 מיתוסים על עסקים קטנים ופרילאנסרים

מיתוסים על עסקים קטנים

במבט מבחוץ, נראה לפעמים שהחיים של בעלי העסקים הקטנים והפרילאנסרים די טובים – הם אדונים לעצמם, מנהלים את הזמן שלהם כרצונם ונהנים מהעבודה שלהם הרבה יותר משכירים. אין ספק שניהול עסק משלך מגלם בחובו יתרונות רבים, אולם המציאות מורכבת הרבה יותר. למרות שהרבה אנשים מודעים לכך שזה לא כל כך פשוט לנהל עסק קטן או להיות עצמאי, המיתוסים הקשורים בתחום עדיין מככבים.

הנה כמה מיתוסים על עסקים קטנים ופרילאנסרים.

"כל דבר זה הוצאה מוכרת"

המציאות, כמובן, מורכבת הרבה יותר. על פי דיני המסים, הוצאה מוכרת היא רק הוצאה שבוצעה לצורך ייצור הכנסה. כלומר, אם נסעתם במכונית לפגישה – הרי שהוצאות הדלק והחניה הן הוצאות מוכרות. אם רכשתם ציוד משרדי כמו עכבר למחשב, עטים או קלסרים – אכן מדובר בהוצאה מוכרת. לעומת זאת, גם אם אתם עובדים מהבית, חשבונות כמו חשמל או ארנונה לא מוכרים כהוצאה באופן מלא. ביגוד והנעלה גם הם לא נחשבים, לרוב, כהוצאה מוכרת. במילים אחרות – לא כל הוצאה היא הוצאה מוכרת. בנוסף, כדאי לזכור – גם הוצאה מוכרת היא עדיין הוצאה. כשיוקר המחיה עולה, גם עסקים קטנים נפגעים, מכיוון שהם צריכים להוציא יותר כסף כדי לתפעל את העסק.

"כולם עובדים בשחור"

ייתכן שיש תחומים בהם קל יחסית לעבוד בשחור ולא להוציא חשבוניות, אבל מי שעובד באופן רציני ולאורך זמן, ונמצא בקשר עם חברות גדולות ורשויות ממשלתיות, יודע שאין עבודה ללא חשבונית. למעשה, "אתה מוציא חשבוניות מסודרות?" זו אחת השאלות הראשונות שפרילאנסרים נשאלים בשיחה עם הלקוח. רוב בעלי העסקים הקטנים מעדיפים לשלם את המסים כחוק, ולישון בשקט בלילה. עבודה בשחור והתחמקות ממס אולי משתלמות לטווח קצר, אולם הן גם משדרות חוסר רצינות מול הלקוחות ומהוות סיכון שעצמאים מעדיפים שלא לקחת.

"עצמאי יוצא לחופש מתי שבא לו, הוא אדון לעצמו"

למעשה, עצמאים ופרילאנסרים יוצאים מעט מאוד לחופש, מכיוון שברוב המקרים אין מי שיחליף או יגבה אותם בעבודה. עצמאים משתדלים גם לא להיות חולים, מכיוון שהם לא מקבלים ימי מחלה כמו שכירים. זה נכון שעצמאי יכול לתכנן את היום או השבוע שלו בצורה יותר חופשית וגמישה משכיר, שנדרש לעבוד בשעות מסוימות, אולם ישנם מקרים בלתי צפויים, תקלות ולקוחות מעבר לים, שמאלצים את העצמאי להתאים את הלו"ז שלו ללקוחות. וזה עוד מבלי לדבר על טלפונים בשעות הלילה, הפרעות בזמן הפנאי וניג'וסים בעת ארוחת הצהריים.

"הבירוקרטיה זה הדבר שהכי קשה להתמודד איתו"

עבודה נכונה מול רשויות המס והיעזרות באנשי מקצוע כמו יועצי מס, רואי חשבון ועורכי דין, גורמת לכך שהבירוקרטיה מהווה מכשול הרבה יותר קטן ממה שמקובל לחשוב. זה נכון שהרשויות עדיין עובדות בשיטות מיושנות, אבל גם שם יש התקדמות, ואפשר לשלוח מייל כדי לקבל תשובות ולהסדיר את התשלומים באמצעות האינטרנט במקום לעמוד בתור בדואר. למעשה, הרבה יותר קשה להתמודד עם לקוחות וגביית כספים, מאשר עם הבירוקרטיה.

"פרילאנסרים עושים הכל לבד, זה חוסך להם כסף"

יש פרילאנסרים החולשים על מספר תחומים (למשל, הם יכולים לספק שירותים של פיתוח אתרים וגם כתיבת תוכן), אבל במרבית המקרים הם מתמחים בתחום מסוים, ועל מנת לספק חבילת שירותים שלמה ללקוח, נעזרים בפרילאנסרים אחרים. בנוסף, כאשר פרילאנסר נדרש לחתום על חוזה מול לקוח גדול, או לעשות תכנוני מס כאלה ואחרים, הוא ייעזר בשירותים של בעל מקצוע רלוונטי, כמו עורך דין. הניסיון לעשות "הכל לבד" נדון לרוב לכישלון. לאחר שהנזק כבר נעשה, שכירת שירותיו של איש מקצוע תעלה כבר הרבה יותר, שכן כעת הוא יידרש כבר לתקן את התקלה, ולא רק לטפל במצב סטנדרטי.

צילום: Alexey Krasavin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *