מהאקדמיה לעסק עצמאי בתחום הצילום – מציאות מול דמיון

צילום עסק קטן

אלכס ווילד עזב משרה בעולם האקדמיה כדי לפתוח עסק עצמאי. ווילד עוסק בצילום טבע לפרנסתו. ואולם, למרות שלמשמע תיאור העסק של ווילד, קל לדמיין מסעות אקזוטיים בעולם ומאמרים בנשיונל ג'יאוגרפיק, הרי שלמעשה מדובר בניהול עסק קטן לכל דבר, עם כל המשמעויות והאתגרים הכרוכים בכך.

ווילד בעצמו מסביר שלמרות שהעסק מצליח ויש לו עבודה, הרי שפתיחת העסק לא איפשרה לו לעסוק יותר בצילום. למעשה, הוא מכלה חלק ניכר מזמנו במנהלות, טיפול בלקוחות, קידום ושיווק עצמי, העלאת התמונות לאינטרנט ועוד. כל מי שמנהל עסק קטן מכיר את התופעה – לא מעט מזמן העבודה מוקדש לפעולות "שמסביב", ולאו דווקא לעבודה עצמה. עבור רבים, מדובר במהמורה משמעותית בדרך לביסוס העסק – האשליה ש"עושים מה שרוצים" כעצמאים מתנפצת, ורבים לא נהנים מהטיפול במנהלות. אולם, יש לזכור שכל הפעולות האלה מהוות חלק אינטגרלי מייצור ההכנסה. מי שלא רוצה לדבר עם לקוחות או לנהל דו"חות כספיים, ייתכן שעדיף לו להיות שכיר.

וויילד מספר, בנוסף, כי כמחצית מההכנסות שלו לא מגיעות ישירות מהצילומים. ההכנסות של העסק שלו מגיעות גם מסדנאות, שיעורים פרטיים ואפילו מכתיבה של מאמרים מקצועיים באינטרנט. גם כאן, מדובר בתופעה נפוצה – עסקים קטנים מתחילים את דרכם במטרה לעסוק בתחום ספציפי, אך מוצאים את עצמם מייצרים הכנסה גם מתחומים נוספים, לעתים באופן בלתי צפוי. לפעמים, כל המיקוד של העסק יכול להשתנות בשל כך. בסך הכל, מדובר בשינוי חיובי, המצביע על כך שבעל העסק מבין את השוק ומצליח להסתגל ולהתאים את עצמו לדרישות משתנות – וכך הוא יכול לשרוד, להתפתח ולגדול.

Photo: By WikipedianJones (At home) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *