איך עובדים מהבית בצורה יעילה?

עבודה מהבית

עבור רבים, "פרילאנסר" הינו ביטוי נרדף ל"עבודה מהבית". ואכן, בעידן בו מחשבים, אינטרנט ושאר אמצעי תקשורת מרחוק זמינים כמעט לכל אחד, אפשר בהחלט לעבוד ולנהל עסק קטן מהבית, ללא צורך במשרד.

לא כל אחד מסוגל לעבוד בבית. ישנם פרילאנסרים הבוחרים בפתרונות ביניים, כמו עבודה בבתי קפה או עבודה בחללי עבודה שניתן לשכור לזמנים קצובים. לא מעט עצמאים נשברים, בסופו של דבר, ומודים שהם זקוקים למסגרת המשרדית, לחברה אנושית במהלך היום וליום עבודה מסודר. עבודה מהבית דורשת ארגון, סדר והרבה מאוד משמעת עצמית.

איך ניתן לעבוד מהבית בצורה יעילה, להימנע משחיקה ולנהל את העסק בצורה הטובה ביותר? הנה כמה טיפים ועצות.

שמרו על סביבת עבודה מסודרת

סביבת עבודה מסודרת כוללת את המחשב עצמו ואת מה שסביבו. מבחינת המחשב – שמרו את כל החומרים הקשורים בעסק (התכתבויות, חוזים, הצעות מחיר, עבודות, חומרים מקצועיים) בתיקיות מסודרות. דאגו לגבות את החומרים הללו על בסיס קבוע – לכונן פיזי או לשירות ענן כלשהו (למשל, Dropox). מדי פעם כדאי לעבור על החומרים הקיימים על המחשב ולמחוק דברים ישנים או לא רלוונטיים. שמרו על המחשב באמצעות תוכנת אנטי וירוס, והשתדלו להתקין כמה שפחות תוכנות ומשחקים.

סביבת העבודה הפיזית שלכם חשובה אף היא – דאגו שתהיה נקייה ומסודרת, זרקו ניירות שהצטברו ואין בהם צורך, מיינו את הדואר והחשבוניות וארגנו הכל בקלסרים מסודרים. דאגו שכלי העבודה שלכם (בין אם זה המחשב, המכחול או המברג) יהיו זמינים ובמצב טוב. ארגנו לעצמכם תאורה מתאימה ונוחה לעיניים, וודאו שיש לכם מספיק אור וזרימת אוויר טובה. כיסא נוח ואיכותי חשוב גם כן, בייחוד אם אתם יושבים על הישבן רוב היום.

סביבת עבודה מסודרת ומאורגנת תעזור לכם לעבוד בצורה יעילה יותר, תאפשר לכם לטפל בכל מצב בצורה מהירה יותר ותגרום לכם להרגיש נוח ובשליטה.

קומו בבוקר. התלבשו ו"צאו" לעבוד

אין ספק שזה נחמד מאוד לעבוד בתחתונים וגופייה, תוך עישון סיגרייה וזלילת קרואסון. לעתים, זה הכרחי לשחרר את הרסן. אולם, ככלל, מומלץ לאמץ שגרת יום מסודרת, הכוללת התעוררות בשעה קבועה, התארגנות והתרעננות וכניסה למצב "עבודה". שגרה כזו תגרום לכך שאכן תבצעו את המשימות העומדות בפניכם לאותו יום, ולא תבזבזו את הזמן בלחפש את עצמכם ואת המוטיבציה שלכם. את הקרואסון אתם בהחלט יכולים להמשיך לאכול, רק לא תוך כדי שיחה עם לקוחות בטלפון.

צאו להפסקות

אם אתם מרגישים שהתעייפתם, שהעיניים לא רואות טוב או שסתם נמאס לכם מהפרויקט שאתם מבצעים כרגע, קומו וצאו להפסקה. זה יכול להיות משהו קטן שכולל הכנת קפה, טיול בחוץ עם הכלב או הפסקה ארוכה יותר, כמו הצגה יומית בקולנוע או סיבוב בקניון עם חברה. היתרון שלכם כפרילאנסרים הוא שאין לכם שעות קבועות, ואתם קובעים לעצמכם את הלו"ז. לוח זמנים גמיש, עם הפסקות מתודיות כשצריך, יאפשר לכם לנהל יום עבודה נעים ופורה במיוחד.

בצעו הפרדה

חשוב להפריד בין סביבת העבודה וסביבת המנוחה, ולא פחות חשוב – להפריד בין שעות העבודה לשעות הבידור והשינה. כשאתם מחליטים שיום העבודה שלכם נגמר (רצוי שזה יהיה בשעה סבירה), התנתקו מהאלמנטים של העבודה (מחשב, טלפון, מייל) ועברו לאזור המנוחה בבית – בין אם מדובר בסלון, במרפסת או בחדר השינה. השתדלו להימנע מלעבוד בשעות האלה, במידת האפשר. כך תוכלו להמשיך למחרת, כשאתם רעננים וממוקדים יותר, ותוכלו גם להימנע משחיקה ועצבים, שהם מנת חלקם של פרילאנסרים רבים.

גוונו ומתנו

גיוון הוא דבר חשוב, במיוחד בעבודה מהבית. ייתכנו מצבים שבהם לא תראו פרצופים של בני אדם במשך כמה ימים רצופים, ועם כל הכבוד לחתול – כולנו צריכים קצת חברה אנושית לפעמים. לכן, כדאי לגוון – צאו לבית קפה עם הלפטופ, או שכרו כמה שעות בחלל עבודה משותף. אם יש לכם חברים שהם פרילאנסרים, תוכלו לקבוע איתם יום בשבוע שבו תשבו יחדיו ותעבדו – וכך תגוונו את סביבת ותנאי העבודה שלכם.

חשיבות גדולה יש גם למיתון (לא זה הכלכלי) – פרילאנסרים נוטים לעבוד שעות רבות לאורך זמן, לדלג על ארוחות ושינה ולהילחץ מניהול העסק באופן כללי. אם אתם יעילים, אין סיבה שתעבדו כמו שכיר הייטק בכלוב זהב. כפרילאנסרים, אתם צריכים לדעת להפיק את המקסימום משעות העבודה שלכם, ולא להגזים. שמרו על ימי עבודה באורך סביר, ודאו שאתם נחים, ישנים ואוכלים בצורה מסודרת – ותוכלו להמשיך לנהל את העסק שלכם לאורך זמן, בלי שיימאס לכם ובלי שתגיעו לאפיסת כוחות.

תמונה: By Nuorten Toimitus (Nuorten Toimitus Pohjois-Satakunta-lehti) [Public domain], via Wikimedia Commons

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *