בתי המשפט מתחילים לפעול למען הפרילאנסרים

כל פרילאנסר מכיר את המורכבות של ניהול עסק עצמאי – תזרים המזומנים משתנה מחודש לחודש, לא תמיד יש עבודה וכל הזמן צריך להתמודד עם לקוחות או מעסיקים שמנסים לקבל כמה שיותר תמורת כמה שפחות. גם המצב החוקי בישראל לא עובד לטובת הפרילאנסר – אם כי ייתכן שהמצב מתחיל להשתנות מעט, עקב מודעות שלטונית ודחיפה מצד ארגוני העצמאים בישראל.

כתבה ב-TheMarker סוקרת את המצב הנוכחי של עצמאים ופרילאנסרים בישראל, במיוחד מבחינה משפטית וחוקית:

"כמה פסיקות שהתקבלו באחרונה בבתי הדין עתידות לחולל שינוי במערכת היחסים הנהוגה בין פרילנסרים ומעסיקים", מסבירה עו"ד אפרת דויטש, מומחית ליחסי עבודה. דויטש מביאה לדוגמה פסיקה של בית הדין הארצי בתביעה שהגישה לפני שמונה חודשים מכללת רמת גן נגד עו"ד אורי פרייס, ששימש בה מרצה מן החוץ. המכללה סירבה לשלם פיצויים לפרייס וטענה בערעור שהגישה על פסק הדין של בית הדין לעבודה כי פרייס, עורך דין במקצועו, הסכים להגדרתו כקבלן עצמאי, אישר זאת בהסכם וניהל תיק עצמאי ברשויות המס, ולכן לא התנהלו בין הצדדים יחסי עובד־מעביד. בית הדין לעבודה לא קיבל את הטענה הזאת, ואף קבע כי גם בעובדה שפרייס שימש כמרצה בכמה מקומות נוספים אין כדי כדי לבסס טענה בדבר עבודתו במכללה במסגרת עסק עצמאי. בית הדין דחה את ערעור המכללה ופסק לו פיצויי פיטורים ופדיון ימי חופשה.

הפרילנסר הוא יצור הכלאיים שצמח בשוק העבודה העולמי ואומץ בחום בישראל. הוא טוב בעיקר למעסיקים שרוצים לקבל שירות, אבל לחסוך מעצמם כ–30% עלות, שמושתת על העסקת השכיר. הם מעדיפים את זה כשמדובר בפרויקטים שמתחילים ונגמרים ‏(הרעיון המקורי של הסטטוס הזה‏), אבל גם כשמדובר בהעסקה לאורך זמן. מדוע העובדים משתפים פעולה? כי אין להם ברירה. תחומים שלמים, כמו התקשורת ‏(רדיו, טלוויזיה, עיתונות, פרסום‏), נהפכו למעצמת פרילנסרים.

לקריאת הכתבה המלאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *